От България |#ffcc00
Към 31 май 2026 г. черната статистика отчете 168 загинали(с 25 повече спрямо същия период на 2025 г.) и 2841 тежко ранени
cross.bgКъм 31 май 2026 г. черната статистика отчете 168 загинали(с 25 повече спрямо същия период на 2025 г.) и 2841 тежко ранени
01 Юни 2026 | 15:21
/КРОСС/ ДОКЛАД
Институтът за пътна безопасност (ИПБ) алармира за критична точка на пречупване по българските пътища. Към 31 май 2026 г. черната статистика отчете 168 загинали(с 25 повече спрямо същия период на 2025 г.) и 2841 тежко ранени.
Само за последния месец май труповете на пътя са с 7 повече - най-кървавият месец от началото на годината. Тези цифри са директно наследство от системния провал и неадекватните законодателни, наказателни и инфраструктурни мерки на кабинета "Желязков". Правителството на Росен Желязков беше официално предупредено от ИПБ, че политиките му ще донесат само нови жертви - прогноза, която днес се потвърждава с кръв. Време е за разликата.
Новото правителство управлява от близо месец. Напълно ясно е, че то не е авторът на този хаос. Но също толкова ясно е, че до този момент новото управление показва само едно: опасно затишие пред провала.Обявиха пътната безопасност за свой приоритет, но до сега това намерение не е подкрепено с нито едно конкретно действие. Вместо реформи, чуваме добре познатото и износено клише на вътрешния министър Иван Демерджиев, че „полицаите се вадят от храстите".
Точно с тези фрази и с този празен пиар се провалиха поредица от правителства преди. Реалността доказва, че полицейският контрол сам по себе си е безполезен.
Порочният 12-месечен кръг на българската политика:
България е заложник на абсурдна и повтаряща се закономерност:
1. Институциите спят, докато статистиката тихо расте.
2. Случва се тежка катастрофа с голям обществен отзвук (загинал журналист, политик, дете или масова трагедия).
3. Държавата имитира дейност - извънредни мерки, показни проверки и шумна репресия пред камерите.
4. Общественият натиск отслабва и всичко се връща към завареното положение.
Този цикъл се повтаря на всеки 12 до 18 месеца. Ако новото правителство продължи по утъпкания път на своите предшественици, следващата голяма трагедия на пътя е въпрос на седмици.
Предизвикателството на ИПБ:
България няма нужда от поредното правителство, което обещава и се снишава. Нуждаем се от лидер, който да спре войната по пътищата с реални действия, а не с лозунги.
Възможността за промяна е изцяло във в ръце на Премиера Румен Радев .
Очакваме действия.
Нова държавна визия за България: От опасността от упадък към национално възраждане
ДОЛИНАБългария на прага на Румен Радев: Изпитанието на една уморена нация с надежда
ДОЛИНАИзявление на председателя на НС на БСП Крум Зарков
Резултатът на БСП е лош и ни оставя извън парламента. В същото време той е закономерен и ние сме длъжни да го признаем. През последните осем седмици се опитахме да обърнем политическата логика, но всички партии, които участваха в последното управление бяха наказани. БСП беше сред тях и това има своята цена. Опитахме се да направим необходимото, но то се оказа невъзможно.
Това обаче не е краят нито на БСП, нито на лявото в България. Въпросът за отговорността стои и аз няма да избягам от нея. Поемам пълната отговорност за постигнатия резултат и ще ангажирам тази отговорност пред Националния съвет на партията, който свикваме още тази събота. Ще поискам от Националния съвет вот на доверие. Не го ли получа, подавам моментално своята оставка. Получа ли го, продължаваме.
Как продължаваме? Започваме процес на обновление и реорганизация на социалистическото движение в България - мащабен и дълбок процес, който ще доведе до качествено ново и много по-силно политическо движение. Движение на обединените и убедените леви от целия спектър на богатата ни идеология, на защитниците на демократичната, правова и социална държава. БСП ще се промени, ще се отвори и ще заеме своето място в първите редици на този процес. Ние ще се отворим за дискусия, но и за общи действия. Ще се отворим за нови хора и свежи леви идеи. Ще се отворим за всички социално отговорни българи и за цялото ни общество.
Не сме в парламента. Но ще излезем на чист въздух. Ще тръгнем по улиците на градовете и селата. Няма просто да агитираме и убеждаваме, а оттук нататък ще приобщаваме. Защото каузата ни е обща, тя е класово обща. Тя е наша и на голямото мнозинство от българските граждани, тя е тази на хората на труда.
И защото е на хората на труда, започваме този процес на Първи май. Призоваваме левите хора на шествие в защита на труда и за неговото уважение, за достойното му заплащане и за трудовите ни права. Свикваме всички не под знамената на БСП, а под тези на общата ни кауза и бъдеще.
Скъпи български граждани, елате многобройни на Първи май в София. Елате от цялата страна, със семействата, с приятелите си, със съмишлениците си. Но дори да дойдете сами, там няма да сте сами! Елате тези, които сте от БСП. Елате тези, които сте наши коалиционни партньори. Елате тези, които през годините сте се отдалечили от нас. Елате тези, които не се разпознават в БСП, но водят своята борба за общата ни кауза. Елате да застанем рамо до рамо точно в тази борба - за свобода, справедливост и солидарност . Елате да се видим, да се опознаем, да поговорим, да се изправим срещу собствените си предразсъдъци и заедно да изградим качествено ново ляво политическо представителство в нашата страна.
Пресцентър на Българската социалистическа партия
Зарков: Ако България не стане справедлива, ще стане невъзможна за живот
ДОЛИНА"България има нужда от почтено, компетентно и устойчиво управление. Но то е възможно само, ако се приеме идеята за справедлива България в двата й аспекта. Единият е наказателният - разбирането, че никой не е над закона и всеки, който го е пристъпил, подлежи на съответната санкция. Корупцията е недопустима, а общественият ресурс не може да се ползва за частна облага.". Това заяви председателят на БСП Крум Зарков в Нови пазар и допълни, че това, което се случва в момента, е абсолютно нетърпимо. Като втори аспект той посочи социално-икономическата справедливост.
"БСП е единствената, която стои на определена позиция - на социалистическия идеал. Това означава справедливо разпределение на благата, които заедно създаваме. Спиране на привилегироването на най-силните за сметка на най-слабите. Справедливо бреме при събирането на приходите и подходящ аршин при тяхното разпределяне.", каза още Зарков. По неговите думи имаме данъчна система, каквато няма никъде по света - колкото повече печелиш, толкова по-малко допринасяш за общото. "В целия цивилизован свят е обратното. Парадоксално е, че тези, които се бият най-много в гърдите, че са европейци и искат европейски стандарт, са най-острите критици на европейската система.", подчерта той. Зарков коментира и публичния ресурс, който се разпределя за здравеопазване. "Публична тайна е, че печеливши клинични пътеки отиват към частните болници, а общинските са недофинансирани.", посочи той.
Председателят на БСП засегна и темата за образованието и начинът, по който се разпределя ресурсът. "В София и други големи градове е по-лесно да запишеш детето си да следва право в университета, отколкото да влезе в детска ясла.", допълни той. "Ако България не стане справедлива, ще стане невъзможна за живот. Затова искаме коренна промяна на тези системи.", каза още Крум Зарков.
Валери Жаблянов: Трябва да има качество на живот в България
"Социализмът е алтернативната, на това, което виждаме в момента. Защото партиите се сменят, но политическата и икономическата система остава.", заяви водачът на листата на БСП-ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА в Шумен. Той подчерта, че огромната част от държавния бюджет се харчи в София и в още два-три града в страната.
"В същото време цели райони в България остават без население. Хората принудително напускат местата, където са родени. Това не може да бъде спряно без държавна политика - не просто за демографията, а за цялостно развитие на страната. Трябва да има качество на живот.", подчерта той. Според него това търсят младите поколения на България и това предлага БСП. "Като се започне от безплатното образование и се стигне до жилищна политика.
Не може хората, които създават семейства, да не знаят утре къде ще се отглеждат децата, колко ще му бъде наемът и дали ще могат да го плащат.", каза още Жаблянов.
Той подчерта, че 90% от българските граждани биха подкрепили тези мерки, защото от това имат нужда хората. "Да възстановим справедливостта.", призова кандидатът за народен представител.
Председателят на НС на БСП Крум Зарков, водачът на листата за региона Валери Жаблянов и канидати от листата се срещната с членове и симпатизанти на партията в Шумен.
Д-р Десислав Тасков: Лечението трябва да е достъпно за всички
baricada.orgДа се спре грабежът от пациентите, а и от труда на лекарите
„Най-големият провал в здравеопазването е очевиден. Превърнаха най-хуманната и човеколюбива система в абсолютен пазар и това го допусна държавата с абдикация от сектора.". Това каза водачът на листата на БСП-ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА за Варна д-р Десислав Тасков в предизборен дебат за здравеопазването в ефира на бТВ.
Като основен проблем социалистът посочи достъпа до лечение и безконтролните печалби на гърба на пациента. Това е довело до недоверие към системата, а от другата страна - на недоволство на лекарите и медицинските специалисти.
„БСП-ОЛ настоява за силна държава с ясни правила, достъпно лечение и спиране на този грабеж за сметка на пациенти и лекари.", бе категоричен Десислав Тасков. По думите му другият голям проблем - липсата на кадри, се дължи на демотивацията на голяма част от медицинското съсловие, особено в общинското и областно здравеопазване.
„Срам ме е да кажа, че медицинските сестри напускат лечебните заведения и отиват да работят във фризьорските салони, където заплащането е по-добро.", сподели социалистът. Той каза още, че има и тежка неравнопоставеност по отношение на финансирането - и това е още една причина държавата да влезе отново на терена на здравеопазването. Тасков се спря и на заплащането на медицинския труд, като според него най-добрият вариант за това е колективният трудов договор, който, за съжаление, остава недостижим поради съпротивата на собствениците на големите частни болници.
Доплащането за медицинско обслужване, което е най-голям процент в страните от ЕС, е друг голям проблем за пациентите според кандидата за народен представител от левицата.
„Ако БСП ръководеше здравеопазването, лекарският и сестрински труд щяха да бъдат остойностени. Това е наша кауза от последните десет години и реален вариант доплащането да отпадне.", напомни д-р Десислав Тасков.
Той бе категоричен, че не може да се вдигат здравните осигуровки, докато не спре изтичането и източването на средства от системата.
Тасков подчерта, че БСП-ОЛ не подкрепя премахването на монопола на Здравната каса, защото вкарването на допълнителен субект ще бъде на гърба на държавното здравеопазване. По отношение на постигнатото решение за повече безплатни лекарства за деца социалистът напомни, че това е основна кауза на лявото обединение.
„Ние, от БСП-ОЛ, бяхме водещ фактор това да се случи и вече имаме 11 медикамента за деца до 7 години, които са безплатни. Ще работим тези медикаменти да бъдат безплатни и за деца до 16 годишна възраст." , обясни водачът на листата на левицата във Варна.